مراقب آرامش و زیبایی منزل شما هستیم. فروشگاه های اینترنتی زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان
فروش ویژه محصولات گروه تجاری فرش کاشان فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» از تولید فرش ماشینی تا تحویل فرش به مشتری

تولید فرش ماشینی کاشان

هر خانه ای برای اینکه تبدیل به محل زندگی شود ، به فرش نیاز دارد . فرش چه از نوع دستباف چه از نوع فرش ماشینی ، به منزل روح زندگی می بخشد . ربطی به فرهنگ خاصی ندارد ، افراد از هر فرهنگ و منطقه ای برای احساس راحتی در منزل شان ، فرش خریداری می کنند .
فرش های دستباف که به وسیله ی نیروی انسانی و به وسیله ی دست بافته می شود و قیمت بسیار بالایی دارد . هر خانواده ای نمی تواند از پس هزینه ی فرش های دستباف برآید ، به همین دلیل ، خیلی از افراد روی به خرید فرش ماشینی آورده اند .
اما از خود سوال پرسیده اید که این فرش ماشینی که شباهت بسیاری هم به فرش دستباف دارد چه تفاوتی با آن داشته و چه مراحلی را طی می کند تا منزل ما برسد و در زیر پای ما باغی از گل را تداعی کند ؟
در این مقاله با هم مراحل بافت یا تولید یک فرش ماشینی و روش هایی که یک فرش از فروشگاه به دست خریدار می رسد را بررسی می کنیم .

مراحل تولید فرش ماشینی

به طور کلی هر فرش یک اسکلت از تار و پود دارد که طرح ها به طور هنرمندانه بر روی آن نقش می گیرند و این تار و پود به وسیله ی دستگاه های صنعتی و نساجی به هم تنیده و در نهایت فرش های ماشینی زیبا را به وجود می آورند .
تولید فرش ماشینی چند مرحله ی اصلی دارد که باید آنها را طی کرده و در نهایت آماده ی تحویل مشتری گردد .فرش به گستردنی گویند که از تار و پود و نخ های پرز تشکیل شده باشد . تار و پود به صورت نخ های افقی و عمودی ، به مثابه اسکلت فرش هستند که نخ های قالی با رنگ های متفاوت به آنها بافته شده و به وسیله ی آنها نگه داشته می شود و از این روست که فرش ها در سایز ها و ابعاد متفاوت بافته شده و به دست ما برای استفاده می رسند .

خلاصه تولید فرش ماشینی در کارخانه

الیافی که برای بافت فرش ماشینی لازم است ، وارد کارخانه شده و برای رنگ شدن وارد واحد رنگرزی شده و با توجه به پالت رنگی کارخانه رنگ آمیزی می شود . سپس به واحد ریسندگی نخ تحویل داده می شود . در این جا اگر لازم باشد ، عملیات هیت ست روی نخ ها انجام میگیرد و پس از اتمام کار در این واحد ، الیاف به مرحله ی بافندگی می رسند و در نهایت دستگاه بافت فرش ماشینی یا همان ماشین آلات نساجی عملیات بافت فرش ماشینی را انجام می دهند و به این دلیل که عمل بافت به وسیله ی ماشین انجام می شود و انسان در بافت آن نقشی ندارد ، به فرش ماشینی موسوم است .
وقتی فرش بافته شد ، فرش ماشینی آماده ی استفاده نخواهد بود ، در این مرحله باید عملیات تکمیلی روی آن انجام گیرد تا فرش آماده ی ارسال برای فروشگاه ها و تحویل دادن به مشتری گردد . مراحل آهارزنی ، شیرینگ و بسته بندی از جمله مراحلی است که در قسمت تکمیل بر روی فرش ماشینی انجام می گیرد .

واحد ریسندگی فرش ماشینی

در این مرحله سه نخی که به وسیله ی آنها فرش ماشینی بافته می شود ریسیده می شود . نخ تار ، نخ پود و نخ خاب معمولا از جنس های پنبه یا پلی استر می باشد که در فرش درجه ی یک از نخ پنبه در دل کار استفاده می شود . پس در ای مرحله این نخ ها آماده ی کار می شود .
برای نخ پود فرش ماشینی از نخ جوت استفاده می شود و نخ خاب که در ظاهر فرش بافته می شود انواع مختلفی دارد : اکریلیک ، پشم ، پلی استر ، پلی پروپلین ، ویسکوز و نخ های ترکیبی از این دست می باشند .
اگر برخی نخ ها نیاز داشته باشند از نظر کیفی قوی تر شوند ، عملیات هیت ست نیز در این مرحله انجام می گیرد . نخ هایی که برای یک فرش ماشینی در این مرحله تهیه می شود حدودا 80 درصد نخ خاب ، 12 درصد نخ پود و باقی نخ تار می باشد .

واحد بافندگی فرش ماشینی

نخ هایی که در واحد ریسندگی تولید می شود به مرحله ی رنگرزی رسیده و سپس برای بافت به مرحله ی بافندگی می رسد . در این بخش است که ماشین الات بافت وجود دارد و تولید فرش ماشینی در این مرحله صورت می گیرد . ماشین آلات نساجی متفاوت بوده و کیفیت های متفاوتی را نتیجه می دهد .
فرش های ماشینی در اینجا به صورت دوتایی بافته می شود ، دو فرش مقابل یکدیگر قرار گرفته و بعد از اینکه مرحله ی بافت فرش تمام شد ، از یکدیگر تیغ زده می شوند . دو فرش از هم برش خورده و به دو فرش مجزا تبدیل می شوند .

مرحله ی تکمیل فرش

فرش ماشینی که در مرحله ی قبل آماده می شود برای تحویل به مشتری ، مراحلی را طی می کند تا به مرحله ی نهایی یعنی بسته بندی برسد . مراحل تکمیل فرش در زیر ذکر می شود .
آهار زنی یا چسب زدن پشت فرش
پرداخت کردن سطح فرش که باید به صورت دقیق صورت گیرد .
برش فرش هایی که در کنار هم بافته میشوند . ( عموما در کنار فرش کناره های فرش یا قالیچه های کوچک را نیز می بافند تا تارو پود کنار فرش خالی نماند .)
لبه دوزی ، یا زیگزال دوزی و بافت ریشه ها
کنترل کیفی فرش ماشینی
بسته بندی فرش برای تحویل به مشتری و بازار
در بسته بندی فرش ، فرش ماشینی را لوله می کنند و در نایلون پیچیده تا در هنگام جابجایی دچار آسیب نشوند .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  ارسال سریع فرش و ارسال رایگان فرش ماشینی به سراسر کشور
•  همه چیز در مورد ریسندگی فرش ماشینی
•  حریم شخصی مشتریان فرش کاشان
•  بهترین کیفیت فرش ماشینی
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه