مراقب آرامش و زیبایی منزل شما هستیم. فروشگاه های اینترنتی زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان
فروش ویژه محصولات گروه تجاری فرش کاشان فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» همه چیز در مورد ریسندگی فرش ماشینی

ریسندگی فرش ماشینی

هر محصولی از مواد اولیه تشکیل شده است که مواد اولیه تعیین کننده کیفیت ، دوام و مرغوبیت محصول هستند . فرش های ماشینی نیز از این قاعده پیروی کرده و در کارخانه های فرش ماشینی الیاف و نخ ها به عنوان تنها ماده اولیه به کار رفته در تولید بسیار حائز اهمیت هستند . اما همین الیاف برای تبدیل شدن به فرش باید مراحل مختلفی را طی کنند تا بتوانند به عنوان محصول نهایی وارد بازار های فیزیکی و اینترنتی شوند . برای تولید و عرضه یک تخته فرش ماشینی مناسب لزوم طی کردن مراحل مختلف از جمله ریسندگی ، بافندگی و تکمیل مهم است . تولید فرش فرآیندی است شامل چند مرحله‌ که در غالب کلی تحت عناوین ریسندگی ، بافندگی و تکمیل توضیح داده می شود . در هر کدام از این مراحل قسمتی از فرش به مرحله نهایی رسیده و در کنار هم قرار گرفتن هر سه مرحله می تواند محصولی بیی نظیر را در اختیار ما قرار دهد .
در این مقاله سعی شده است تا تمرکز بیشتر بر مرحله اول یعنی ریسندگی فرش ماشینی قرار داده شود و مختصرا در مورد مراحل بافندگی و تکمیلی صحبت شود .برای تولید هر فرش ماشینی ، اولین کار آماده سازی الیاف به عنوان ماده اولیه است . پس ابتدا الیاف ریسیده شده و به مراحل رنگ رزی سپرده می شوند . تنوع بالا در بافت از کاخانه های و برند هایی انتظار می رود که به شهرت جهانی رسیده اند و تعداد مشتریان زیادی را به خود جلب نموده اند . نخ ها پس از عبور از مرحله ریسندگی در کیفیت های مختلف تحویل واحد بعد داده می شوند . در سال های اخیر طی کردن فرآیند هیت ست نیز به مرحله ریسندگی اضافه شده و بر کیفیت و مطلوبیت نخ ها را بالا برده است
پس از ریسیدن نخ ها وارد فاز دوم تولید می شویم . در مرحله دوم الیاف به واحد بافندگی تحویل داده شده و این واحد که کار اصلی بافت را انجام می دهد بر اساس نقشه و برنامه های از پیش تعیین شده اقدام به بافت فرش می کند . فرش از دل دستگاه خارج شده و برای تکمیل به مرحله آخر که آهار زنی یا پرداخت نام دارد سپرده می شود . در این مرحله اقداماتی مانند شیرینگ و بسته بندی صورت گرفته و در نهایت فرش ماشینی جهت فروش به فروشندگان و بازارها تحویل داده خواهد شد .
بافندگی فرش
نخ‌های تولید شده در مرحله‌ی ریسندگی که در ادامه توضیح داده خواهد شد ، پس از طی کامل این مرحله وارد قسمت بافندگی می شوند . در این مرحله نخ ها توسط ماشین آلات قوی و قدرتمند که از تکنولوژی روز دنیا برخوردار هستند ، به هم متصل شده و شاکله اصلی فرش را می سازند . در مرحله بافندگی ، دو دستگاه در مقابل یک دیگر قرار گرفته و دو فرش را یکی با بافت زیر و دیگری با بافت رو تولید می کنند . فرش های تولید شده در نهایت توسط تیغ مخصوصا از هم جدا می شوند و به مرحله تکمیل فرستاده می شوند .
تکمیل فرش
فرش ماشینی خارج شده از مرحله بافندگی ، پس از گذراندن تمامی مراحل تکمیل اجازه وردو به بازار را پیدا می کند . مراحل تکمیل به شرح زیر است :
آهار یا زدن چسب بر پشت فرش
شیرینگ یا پرداخت که به تنظیر ارتفاع نخ های خاب می پردازد .
برش فرش هایی که در تولید بصورت متصل به هم بوده اند مانند فرش های متراژی و فرش های سجاده ای .
لبه‌دوزی ، چرم دوزی یا زیگزال بافی که به بافت ریشه ها و لبه فرش مربوط است .
کنترل کیفیت و بررسی بی عیب بودن محصول و گرید بندی
بسته بندی و رول پیچی فرش که آخرین مرحله تولید یک تخته فرش خواهد بود .
 حال در ادامه مفصال در مورد مرحله ریسندگی توضیح داده خواهد شد .
مرحله ریسندگی فرش چیست ؟
در یک شمای کلی می توان چنین گفت که در مرحله ریسندگی نخ و الیاف لازم برای بافت فرش آماده می شود . البته مرحله ریسندگی به خودی خود شامل مراحل مختلفی خواهد بود که به تمام مراحل تحت نظارت ریسندگی اشاره خواهیم نمود . فرش های ماشینی از سه نوع نخ تولید می شوند . نخ خاب ، نخ تار و نخ پود که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر فرش ماشینی بی نظیر و زیبا را شکل می دهند . الیاف در فرش های ماشینی توسط گره به هم متصل شده و هر یک در بافت نقشی بر عهد دارند . در فرش های مرغوب و درجه یک از نخ تار یا نخ های طولی فرش از جنس پنبه یا پلی استر ، نخ پود یا نخ های عرضی فرش از جنس جوت و نخ خاب یا آنچه در سطح فرش بصورت پرز دیده می شود از جنس آکریلیک استفاده می شود . امکان تولید فرش های ماشینی با نخ خاب پلی پروپیلن یا پلی استر هم وجود دارد اما کیفیت پلی استر و پلی پروپلین نسبت به الیاف اکرولیک کم تر است .
آشنایی با انواع ریسندگی
ریسندگی در تمام صنایع مربوط به نساجی وجود دارد و به قصد تولید نخ انجام می شود . در این مرحله الیاف بسیار نازک و باریک در کنار هم قرار می گیرند و نخ هایی که ما در بازار می بینیم را شکل می دهند . تابیدن ده ها نخ نازک باعث شکل گرفتن الیاف می شود . کار ریسندگی توسط ماشین آلات انجام می گیرد . بسته به نوع نخ ، طول الیاف ، قطر الیاف مقدار فر و موج و ... نوع دستگاه متفاوت خواهد بود .
چهار نوع ریسندگی در صنعت نساجی معروف و پر کاربرد هستند شامل : ریسندگی پنبه ای ، ریسندگی فاستونی ، ریسندگی نیمه فاستونی و ریسندگی پشمی .
ریسندگی پنبه ایی
این نوع ریسندگی مربوط به ریسیدن الیاف مصنوعی است که همراه با پنبه و یا گاها بصورت خالص ریسیده می شوند . تفاوت این نوع ریسیدن با سایر انواع ریسندگی در فر و موج الیاف است . در ریسندگی پنبه ای اندکی بر فر و موج الیاف افزوده شده و در اندازه های مشخص شده بریده می شود . در ریسندگی از نوع پنبه ایی با دو نوع ریسندگی نخ کارد شده و ریسندگی نخ شانه شده روبرو می شویم . نخ هایی که توسط نوع پنبه ای ریسیده می شوند ، در داشتن مقاومت و کشش در رده بالا تری از سایرین قرار می گیرند .
ریسندگی فاستونی
ساختمان و نوع هر ماشین به نوع ریسیده شدن بستگی دارد . در ابتدایی ترین ماشین های ریسندگی نحوه طراحی ماشین طوری تنظیم شده است که مخصوص ریسیدن الیاف پشمی باشند اما رفته رفته تغییرات و تحولات اساسی در ماشین آلات ایجاد شد . مانند ریسندگی پنبه ای ، ریسیدن الیاف مصنوعی به همراه پشم نیز د رده ریسندگی فاستونی جای می گیرد . الیافی توسط نوع ریسندگی فاستون قابلیت ریسیده شدن دارند که پر شباهت به پشم باشند . الیافی شبیه به پشم با تفاوت هایی مانند اختلافات طولی .
ریسندگی نیمه فاستونی
این نوع ریسندگی نیز به الیاف غیر ممتد بلند مربوط می شود . برای شروع ریسندگی نیمه فاستونی ، ابتدا الیاف را شانه زده تا تمامی  نخ ها بصورت موازی در کنار هم قرار بگیرند . در این نوع ریسندگی تاب و فر کم تری نسبت به سایرین به چشم می خورد . نخ هایی به روش نیمه فاستونی ریسده می شوند که در زیر دست نرم تر و لطیف تر حس شوند . در واقع نخ های بکار رفته در این نوع قابلیت بیشتری برای چندلا شدن دارند چون فر کم تری گرفته اند و زودتر باز می شوند . از طرفی زبری زیادی برای در هم نتیده شدن نخواهند داشت . نخ های ریسیده شده توسط روش نیمه فاستونی ، از مقاومت و کشش کم تری نسبت به سایرین برخوردار هستند .
ریسندگی پشمی
این نوع ریسندگی که به عنوان آخرین نوع مورد معرفی قرار گرفته است ، نسبت به سه روش دیگر ، کوتاه تر است . د ه روش دیگر نکته مهم وجود الیاف غیر ممتد بلند است در حالی که در ریسندگی پشمی مراحل عملیاتی کم تری لازم است .
برای نمونه مرحله شانه زدن و موازی نمودن الیاف در ریسندگی از نوع پشمی حذف شده است و لزومی به  شانه زدن نخواهد بود .
نخ های پشمی به علت خاصیتی که دارند در بازه نخ های ضخیم قرار می گیرند و لطافت و ظرافت کم تری هم دارند . الیاف پشمی بسیار پفکی و زبر هستند از همین رو برای در هم تنیده شدن نیاز به فر و پیچ کم تری دارند . برای نرم تر حس شدن الیاف پشی در لمس ، هنگام ریسیده شدن با الیافی نرم و لطیف ترکیب می شوند . از الیاف ریسیده شده به روش پشمی هنگامی استفاده می شود که نیاز به حجم دادن و پر کردن مساحتی از بافته با مواد اولیه کم تری هستیم .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  استخدام در فرش کاشان
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  حریم شخصی مشتریان فرش کاشان
فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه