مراقب آرامش و زیبایی منزل شما هستیم. فروشگاه های اینترنتی زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان
فروش ویژه محصولات گروه تجاری فرش کاشان فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» تولید 70 درصد فرش ماشینی در کاشان

تولید فرش ماشینی در کاشان

فرش به عنوان یکی از کالاهای مورد نیاز افراد برای مفروش کردن منازل می باشد که تولید آن در شهر های مختلف صورت می گیرد . اما یکی از شهر هایی که در تولید فرش اعم از فرش دستبافت تا فرش ماشینی سهم بزرگی را در این زمینه به خود اختصاص داده است شهر فرش کاشان می باشد . این شهر با تولید 70 درصد از فرش های ماشینی مورد نیاز کشور و جهان به عنوان پایتخت فرش جهان شناخته شده است . محبوبیت فرش کاشان به دلیل قدمت دیرینه این شهر در زمینه قالی بافی و کیفیت و طرح هایی که برای بافت فرش های ماشینی در این خطه انجام می گیرد از دلایلی است که سبب شده تا این شهر در تولید فرش ماشینی کاشان سهم زیادی را در بازار فروش فرش در سراسر جهان به خود اختصاص دهد .

تاریخچه فرش کاشان
شهر کاشان را می توان از دوران صفویه به قالی بافی مشهور دانست . تولید فرش با الیاف ابریشم نقره باف و زر باف با نام قالی شاه عباسی را می توان از تولیدات کاشان در دوره ی صفویه دانست که امروزه این فرش های نفیس در موزه ها نگهداری می شوند . کاشان علاوه بر فرش های دستبافت خود در زمینه فرش ماشینی نیز شهرت جهانی دارد . این شهر در سال 1365 با ورود ماشین آلات صنعتی جدید که برای بافت فرش های ماشینی استفاده می شد توانست با بافت فرش ماشینی در کنار فرش های دستبافت به جایگاه خوبی در میان خریداران فرش دست پیدا نماید . از اولین کارخانجات فرش کاشان می توان به کارخانه فرش راوند اشاره نمود . با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های روز دنیا صنعت فرش ماشینی از این قضییه جدا نماند و این پیشرفت سبب شد تا بیش از 700 کارخانه تولید فرش ماشینی در کاشان راه اندازی شود . هر کدام از این کارخانه ها در قسمتی از شهر کاشان بنا شده اند که سبب ایجاد شهرک های صنعتی تولید فرش ماشینی شده اند . تعداد این شهرک ها در شهر فرش کاشان به پنج شهرک می رسد که  از جمله این شهرک ها می توان به شهرک فرش سلیمان صباحی آران و بیدگل ، شهرک فرش راوند کاشان ، شهرک فرش نوش آباد ، شهرک فرش جعفر آباد و شهرک فرش امیر کبیر اشاره نمود . وجود تعداد زیادی کارخانه تولید فرش ماشینی در این شهرک ها توانسته نقش مهمی را در تولید فرش ماشینی برای بازار فروش در سراسر کشور و همچنین بخش صادرات فرش به خارج از کشور ایفا نماید . همین موضوع سبب شده تا این شهر را به عنوان قطب صنعتی فرش ماشینی کشور و فرش کاشان را به عنوان محبوب ترین و معروف ترین تولیدات فرش ماشینی در بازار جهانی فرش بنامند . با توجه به مطالب گفته شده می توان به این موضوع نیز اذعان داشت که قدیمی ترین فرش ماشینی متعلق به شهر کاشان بوده و می توان گفت از اولین تولیدات فرش ایرانی توسط قدیمی ترین شرکت فرش ماشینی کاشان توسط دستگاه ژاکارد فرانسه بافته می شده است .
برای کسب اطلاعات لازم برای فرش کاشان بر روی مقاله مربوطه با نام آشنایی با انواع فرش ماشینی کاشان کلیک نمایید . 

دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان
برای تولید فرش های ماشینی از دستگاه های مختلفی برای بافت استفاده می شده است . همان طور که بیان شد اولین دستگاه بافت فرش کاشان دستگاه بافندگی ژاکارد بوده است . اما با پیشرفت علم و توسعه این صنعت به تدریج دستگاه های بافندگی جدیدی برای بافت فرش های ماشینی استفاده می شود که از جمله آن ها که امروزه بیشتر از آن ها برای بافت استفاده می نمایند می توان به دستگاه بافندگی شونهر محصول کشور آلمان و دستگاه بافت  HCP محصول شرکت وندویل بلژیک اشاره نمود . تفاوت این دستگاه ها را می توان در روش کار آن ها دانست و به طور کلی می توان عملکرد آن ها را در تولید فرش ماشینی یکسان دانست .

پیشرفت در تحول و کیفیت فرش ماشینی کاشان
تولیدات اولیه فرش های ماشینی ، فرش با تعداد 300 یا 350 شانه می باشد اما امرزوه با پیشرفت صنعت فرش ماشینی و دستگاه های بافندگی این فرش ها تولید فرش در شانه بالا نیز امکان پذیر است به طوری که بافت فرش با تعداد شانه و تراکم بالا فرش ماشینی مشابه به فرش دستبافت را نیز پدید آورده است . به طوری که حتی تولید فرش 1500 شانه برای اولین بار در کاشان نیز توسط  یکی از کارخانجات فرش ماشینی این شهر بافته شده است . از لحاظ طرح به کار رفته از گذشته تا به حال در بافت فرش ماشینی کاشان امروزه هزاران طرح های جدید و متنوع در بافت فرش کاشان استفاده می شود که نشان از خلاقیت بالا و توانایی بالای طراحان خبره در کاشان دارد . حتی می توان در این باره اذعان داشت که جدید ترین طرح فرش ماشینی نیز از شهر فرش کاشان نشات می گیرد .

فرش ماشینی کاشان

با توجه به مطالب بیان شده در بالا می توان نتیجه گیری حاصل از  گفته های بالا را بدین گونه شرح داد :
محبوبیت و معروفیت فرش کاشان به دلیل قدمت دیرینه و کیفیت بالای محصولات و جدید ترین و متنوع ترین طرح های به کار رفته در بافت این نوع فرش ها می باشد . همین موضوع در کنار این که این شهر را به عنوان قطب اصلی تولید فرش در جهان تبدیل نموده سبب شده تا نیاز بازار به سمت فرش کاشان بیشتر شود و از این رو سهم زیادی از بازار فروش فرش را می توان به فرش کاشان اختصاص داد .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  استخدام در فرش کاشان
•  مشخصات فنی و تکمیلی فرش ماشینی قبل از خرید
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  از تولید فرش ماشینی تا تحویل فرش به مشتری
فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه